Konta osobiste dla młodych do 26. roku życia

Rynek bankowy, a ściślej kont osobistych oferuje nam szeroką gamę mniej lub bardziej korzystnych propozycji, na których mogą skorzystać osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. Dotarcie do młodych ludzi, wkraczających dopiero w kwestie finansowej operatywności, daje bankom dogodną okazję na pozyskanie świeżej puli potencjalnych klientów na długie lata.

Tym samym propozycje nomen omen kierowane do studentów, powinny wyróżniać się na tle reszty szarych kont osobistych. Ale czy młodemu człowiekowi należy się coś więcej poza awangardowym designem karty? Gdzie możemy liczyć na najkorzystniejsze warunki obsługi konta jako młoda, niedysponująca zbyt zasobnym budżetem osoba? Odpowiedź na to pytanie przybliżę w poniższym zestawieniu czterech wyróżniających się pozycji.

Konto Getin UP dla Studenta w Getin Banku

Propozycja Getin Banku, dotrzymując słowa danego w nazwie oferty, powinna zainteresować właśnie przede wszystkim studentów. A z pewnością tych, którzy przykładają się do sesyjnych batalii. Bank podejmuje się przyznania nam 50 zł za każdą ocenę „5” otrzymaną na końcowym egzaminie. Warunkiem jest dokonanie w danym miesiącu za pomocą kart debetowych transakcji na min. 100 zł oraz rzecz jasna dostarczenia w określonym terminie swoich ocen. Dodatkowo (dla tych którzy wolą nie chwalić się swoimi indeksami) pozostaje szansa otrzymania 50 zł za 5 dowolnych transakcji kartą w danym miesiącu. Obie promocje można ze sobą łączyć. Będąc w stanie umiejętnie je wykorzystać, po dwóch latach możemy zyskać nawet do 800 zł. Gdzie tkwi haczyk? Zrywając umowę w okresie trwania promocji zostaniemy zobowiązani do oddania części lub całości zyskanych gratyfikacji.

Warto wspomnieć też o możliwości wyposażenia własnej legitymacji studenckiej w funkcję karty debetowej. Będąc już właścicielami MasterCard Student dodatkowo otrzymamy 100 zł za pierwszą dokonaną transakcję.

Tym co może natomiast zniechęcać do oferty jest względnie duża opłata za używanie wspomnianej karty (6,99 zł/miesiąc; kwota zmniejsza się do 2,99 po dokonaniu transakcji za min. 100zł), brak przelewów natychmiastowych oraz ograniczenie bezpłatnej wypłaty gotówki do sieci bankomatów Euronet i PlanetCash – ze względu na spore oprocentowanie lepiej też nie wypłacać pieniędzy poza naszym krajem.

SMART Konto w Banku SMART

Zapewne sporej części osób nazwa Smart Banku nie za wiele mówi. I nic w tym dziwnego, gdyż mowa o jednej z młodszych, jeśli nie najmłodszej marce na rynku bankowym w Polsce. Choć popularnością daleko mu do reszty obecnych tu potentatów, to trzeba przyznać, że stawia kroki milowe na polu bankowości detalicznej w naszym kraju. Co zatem kryje się za samozwańczym określeniem „Dyskontu finansowego na smartfony”?

Przede wszystkim całkowity brak opłat za otworzenie oraz utrzymywanie konta i karty debetowej. Kolejnym wyróżnikiem jest to, że głównym kanałem obsługi rachunku są urządzenia mobilne. Właśnie przede wszystkim mobilność i oszczędność są charakterystykami idealnie opisującymi SMART konto. Co do drugiej cechy należy wspomnieć również o jednym z lepszych kont oszczędnościowych jakie ono oferuje dając do dyspozycji 3,0% w skali roku. Ponadto wypłaty środków możemy dokonać z każdego bankomatu za darmo.

Żeby życie nie było zbyt kolorowe, wypłata poza granicami Polski choć również bezpłatna, wiąże się już z kosztem 3% za przewalutowanie. Natomiast jeszcze większą wadą jest po raz kolejny brak przelewów ekspresowych. Mając jednak do czynienia z bankiem stawiającym na dynamiczny rozwój i nowoczesność, możemy liczyć na regularne wzbogacanie oferty o nowe usługi.

eKONTO w mBanku

MBank miał swój nieoceniony wkład w polski rynek usług bankowych proponując klientom powszechną już dziś możliwość realizowania wszelkich transakcji i rozliczeń na drodze internetowej oraz telefonicznej. Choć możemy śmiało stwierdzić, że ostatnimi czasy utracił naczelną rolę w kreowaniu mobilnej bankowości, to nadal oferuje jedno z najpopularniejszych w Polsce kont osobistych. Przejrzysty interfejs i wdrażanie nowoczesnych usług (jak np. płatność z użyciem NFC) wciąż wyróżniają tę markę na tle konkurencji.

Tutaj należy uwzględnić oczywistą zaletę takiej popularności. W sytuacji gdy duża część naszych znajomych lub rodziny posiada rachunki w tym samym banku nie musimy martwić się o czas przelewu. Nieoceniona zaleta z punktu widzenia spłukanego w piątkowy wieczór studenta…. A co gdy nasze pieniądze muszą trafić w krótkim czasie do innego banku? Tutaj z pomocą przychodzi system BlueCash. Transakcja, mimo że potrąca z naszego konta 5 zł, dokonywana jest w czasie rzeczywistym.

Jedyną stałą opłatą jaka może czekać posiadacza eKONTA ze standardową kartą VISA lub MasterCard to 4 zł potrącane, jeżeli nie przekroczy on progu 200 zł dokonując bezgotówkowych zakupów. Przede wszystkim jednak nie powinniśmy nastawiać się na propozycję mBanku planując wyjazd za granicę. Należność za wypłacenie gotówki w innym kraju to 3% kwoty (minimum 9 zł), do tego dochodzą koszty przewalutowania.

Konto 360º Student w Banku Millennium

Unikalność Konta 360 polega na jego połączeniu z ubezpieczeniem assistance oferując „Pakiet Bardzo Pomocny”. Za opłatą 4,99 zł do naszej dyspozycji oddany zostaje assistance medyczny (np. wizyta lekarza, dostawa leków, transport medyczny oraz nieograniczona infolinia medyczna), a także domowy (np. interwencja hydraulika, ślusarza lub innego specjalisty). Są to oczywiście usługi niewiele mające wspólnego z samą bankowością, jednakże uściślają one sens dewizy Banku Millenium – „Inspiruje nas życie”. Czy życie zainspirowało panów z Millenium również do korzystnej oferty konta osobistego?

Okazuje się, że i owszem. Bank oferuje nam darmowe założenie i prowadzenie rachunku. Miesięczna opłata za kartę wynosi już 4 zł, ale łatwo można jej uniknąć wykonując nią choćby jedną transakcję w miesiącu. Za kwotę 5 zł dostajemy możliwość wykonania przelewu natychmiastowego. A tym co szczególnie wyróżnia opisywane konto jest darmowy dostęp do wszystkich bankomatów nie tylko w kraju, ale i za granicą – warto jednak zaznaczyć, że po raz kolejny warunkiem jest co najmniej jedno rozliczenie dokonane kartą.

Nielicznym może doskwierać brak tak nowoczesnych udogodnień jak płatność technologią NFC. Mimo wszystko należy przyznać, że próżno w tej ofercie doszukiwać się szczególnych wad, które dyskredytowałyby ją w rywalizacji.

Konta osobiste dla młodych – podsumowanie

Powyższe konta, prócz korzystnych warunków na tle konkurencji, oferują również unikalne udogodnienia. Od możliwości uzyskania dodatkowych korzyści finansowych, przez bezwarunkowy brak opłat i mobilność, czy konkurencyjne usługi dodatkowe, po bezpłatne korzystanie z dóbr bankowych poza Polską. W zestawieniu znalazły się przede wszystkim cechy, które wyróżniają te oferty. Jeżeli szukamy czegoś co będzie odpowiadało naszym, studenckim oraz osobistym potrzebom z pewnością warto wziąć je pod uwagę i przyjrzeć się im szczegółowo.